A modern kaputechnikai távirányítók az automatizált kapuk és garázsajtók nélkülözhetetlen kellékei, hiszen egyetlen gombnyomással nyithatjuk vagy zárhatjuk a bejáratot. Fontos azonban tudni, hogy nem minden távirányító kompatibilis minden kapumotorral – számos különböző típusú távnyitó, frekvencia és kódolási eljárás létezik . Ebben a cikkben részletesen áttekintjük a fő távirányító típusokat (fixkódos, ugrókódos, klónozható, kétfrekvenciás, bluetooth alapú stb.), összehasonlítva előnyeiket és hátrányaikat. Szót ejtünk a legnépszerűbb márkákról és megoldásokról – ilyen például a Ditec/Entrematic ZEN sorozat, a régi BIX rendszer, a Nice és Came távirányítók, vagy az univerzális SioTech eszközök –, konkrét ajánlásokkal a SioDoor webshop kínálatából. Foglalkozunk a gyakori felhasználói kérdésekkel is: kompatibilitás, programozás (taníthatóság), csere lehetőségek. Végül hasznos telepítési, választási és biztonsági tanácsokkal látjuk el mind az otthoni felhasználókat, mind a szakembereket. Célunk, hogy Ön is magabiztosan tudjon tájékozódni a kaputávirányítók világában, és megtalálja az igényeinek legmegfelelőbb megoldást.
A kaputávirányítók működése röviden: frekvenciák és kódolások
Minden rádiós kapunyitó távirányító alapjaiban hasonlóan működik: rádiófrekvenciás (RF) jelet küld a kapunyitó motor vevőegysége felé . A két leggyakoribb frekvencia a 433,92 MHz és a 868 MHz, ezek a sávok biztosítják a stabil működést a lakossági kapurendszerek többségében . Fontos, hogy a távirányító frekvenciája egyezzen a kapu vevőjének frekvenciájával, különben nem lesz kapcsolat (például egy 433 MHz-es távkapcsoló nem nyit egy 868 MHz-es vevőt). Régebben előfordult más frekvencia is (pl. 315 MHz), de ma Európában a 433 és 868 MHz dominál .
A jel továbbításán túl a kódolási technológia adja a másik különbséget a távirányítók között. Különböző kódolás típusok alakultak ki az évek során :
• Fix kódolású (fixkódos) távirányítók
– a korai, egyszerűbb rendszerek jellemzői. Ezeknél a távirányító mindig ugyanazt az azonosító kódot sugározza. Gyakran DIP kapcsolókkal lehetett beállítani a kódot: a távirányító belsejében található apró kapcsolók állásának kombinációja adja a kódot, amit a vevőn lévő ugyanilyen DIP kapcsoló sorozattal egyeztettek. Ez egykor nagyon elterjedt, egyszerű megoldás volt . Mára viszont biztonsági okokból kezd kiszorulni. A fixkódos távirányítókat egyedi, állandó kódjuk miatt könnyebb lemásolni, adott esetben akár illetéktelenek is rögzíthetik a jelüket. Emellett a fixkódos és ugrókódos rendszerek nem kompatibilisek egymással – egy régi fixkódos távirányító nem tud ugrókódos vevőt vezérelni és fordítva . (Léteznek kivételek, például speciális univerzális vevők, de ezek ritkák és szakértelmet igényelnek.) Összességében a fixkódos megoldások ma már inkább csak a régi rendszerekben találhatók meg.
• Ugrókódos (rolling code) távirányítók
– a modern rendszerek alapjai. Az ugrókód lényege, hogy minden egyes gombnyomásnál más kódot küld a távirányító, méghozzá egy előre meghatározott titkos algoritmus alapján . A vevőegység ugyanazt az algoritmust ismeri, és csak azt a kódot fogadja el, amit a távirányítóval párban generált abban a pillanatban. Ezzel a módszerrel a rendszer sokkal biztonságosabb: hiába “hallgatja le” valaki egy nyitó jel kódját, azt később nem tudja felhasználni, mert a következő alkalommal már más kód lesz érvényes . Az ugrókódot gyakran HCS protokollnak is nevezik (a Microchip által gyártott Hopping Code System chip után), a köznyelvben pedig “ugrókód” vagy angolul rolling code. A legtöbb mai ismert márka – pl. Nice FloR, Came TOP újabb sorozatok, Hormann BiSecur, stb. – ugrókódot használ. Fontos kiemelni, hogy az ugrókódos távirányítók párosítása a vevőhöz általában tanítási üzemmódban történik: vagy a vevőn lévő “Learn” (tanító) gomb segítségével vesszük tanítási módba a kapumotor vezérlését, majd megnyomjuk az új távirányító gombját; vagy egy már betanított távirányítóval “adjuk át” a kódot az újnak (egyes rendszereknél van távirányító-ról távirányítóra tanítási lehetőség). Az ugrókódos rendszerek telepítése során tehát nem DIP kapcsolókat állítgatunk, hanem programozással párosítjuk az eszközöket.
• Fejlettebb titkosítások (ARC, AES, stb.)
– egyes új rendszerek továbbléptek az alap ugrókódnál is. Például az ARC kódolás (Advanced Rolling Code) megjelenése még magasabb szintű titkosítást hozott a legújabb kapumotoroknál . A Ditec/Entrematic ZEN sorozatú távirányítókban pedig már opcionálisan 128 bites AES titkosítás is elérhető, ami gyakorlatilag lehetetlenné teszi a jel kódjának megfejtését vagy klónozását . Ezek a fejlett módszerek főként ott fontosak, ahol kiemelt a biztonság (pl. társasházak, ipari létesítmények), vagy a gyártó egységes magas védelmi szintet akar nyújtani. A legtöbb otthoni kapurendszer számára az ugrókód is bőségesen elegendő védelmet ad, de jó tudni, hogy léteznek már “védett mód” protokollok is.
• Kétfrekvenciás távirányítók
– Egyes modern távirányítók képesek két különböző frekvencián is működni. Ennek célja lehet a kompatibilitás növelése vagy a zavarok kiküszöbölése. Például a Ditec ZEN sorozatból kapható 433,92 MHz-es és 868,35 MHz-es változat is , így a megfelelő típust kiválasztva a régi és új Ditec rendszerekkel egyaránt használhatóak. Létezik olyan univerzális távirányító is, amely automatikusan érzékeli vagy vált a két frekvencia között. Ez akkor hasznos, ha mondjuk egy helyen két különböző rendszerű kaput is üzemeltetünk (az egyik 433-as, a másik 868-as), vagy ha egy zsúfolt rádiós környezetben az egyik sávban sok az interferencia – ilyenkor a kétfrekvenciás távirányító át tud térni a másik sávra a megbízható jelátvitel érdekében. Összességében a kétfrekvenciás eszközök nagyobb rugalmasságot adnak és csökkenthetik a véletlen jelvesztést vagy zavarokat.
• Bluetooth és okostelefonos megoldások – Az utóbbi években megjelentek olyan új technológiák, melyek a hagyományos távirányítást okoseszközökkel kombinálják. Ilyen például a Bluetooth-os kapunyitó eszközök vagy modulok, amelyek lehetővé teszik, hogy a kaput közvetlenül egy okostelefonos alkalmazással nyissuk (Bluetooth kapcsolaton vagy interneten keresztül). Léteznek kifejezetten Bluetooth-t használó távirányítók is, illetve olyan vevőegységek, amelyek párosíthatók a telefonhoz – így a telefonunk válhat távirányítóvá. Itt említhetők meg a WIFI/GSM modulok is (pl. TELL vagy Meross), amelyek mobiltelefonos vezérlést biztosítanak: a kaput egy applikáción keresztül vagy akár hívással, üzenettel működtethetjük. Bár ezek nem hagyományos értelemben vett “távirányítók”, mégis a kapunyitás távoli, vezeték nélküli vezérlésének új generációját képviselik. Ha Ön nyitott az okosotthon megoldásokra, érdemes lehet fontolóra venni egy ilyen modul telepítését, hogy a kapuját a telefonjáról is kényelmesen vezérelhesse.
Látható, hogy a távirányítók technológiája sokat fejlődött: az egyszerű fix kódoktól eljutottunk a ugrókódos, sőt titkosított rendszerekig, és megjelentek a többfrekvenciás illetve okos-eszközös megoldások. A biztonság és a kényelem folyamatosan nő, de ezzel együtt nő a választék összetettsége is. Az alábbiakban segítünk eligazodni abban, melyik típus mire való, és hogyan válasszon.
Külső vevők és univerzális megoldások a kompatibilitásért
Gyakori probléma, hogy egy meglévő kapumotor nem kompatibilis az újonnan vásárolt távirányítóval – például mert más a frekvencia vagy a kódolás. Ilyenkor sem kell lemondanunk a kiszemelt távnyitóról. A külső vevőegységek jelentik a tökéletes megoldást a kompatibilitási gondok áthidalására . A külső rádióvevő egy apró dobozba épített egység, amit rá lehet kötni a kapuvezérlő elektronikára (általában két vezetékes csatlakozással a nyitás vezérlőpontjára). Ez a kis vevő bármilyen kompatibilis távirányító jelét képes venni, és továbbítja a nyitó parancsot a motornak. Így elérhető, hogy szinte bármilyen távirányítót használhasson a kapujához, függetlenül a gyári rendszertől . Akár különböző márkájú kapukat is egy távirányítóról vezérelhet: például a garázskaput és a kertkaput is ugyanazzal, ha mindkettőhöz telepít egy-egy megfelelő univerzális vevőt. A SioDoor kínálatában több külső vevő is elérhető – például a RollKit RC 2 univerzális kétcsatornás vevő 433 MHz-en, amely ugró- és fix kódos jeleket egyaránt tud fogadni. Az ilyen modulok telepítése egyszerű, és azonnal megoldják a kompatibilitási problémákat .
Egy univerzális külső vevőegység (Jujiang Receiver Kit) példája. Az ilyen vevőmodult a kapumotor vezérléséhez csatlakoztatva bármilyen tanítható távirányítót használhatunk a rendszerrel, áthidalva a kompatibilitási gondokat.
Ugyancsak a kompatibilitás növelését és a kényelmet szolgálják a klónozható távirányítók. Ezek olyan univerzális távirányítók, amelyek képesek “lemásolni” egy meglévő távirányító kódját és jellegét . Praktikusan fogalmazva: ha van egy működő távkapcsolónk a kapuhoz, egy klónozható távirányítóval be tudjuk programozni magunknak az ugyanolyat, anélkül hogy a gyári távirányítót külön be kellene szerezni. Ez rendkívül hasznos, ha elveszett vagy tönkrement a gyári távirányító – ilyenkor nem mindig könnyű pont ugyanolyat venni, főleg régi típusoknál, de egy univerzális klónnal pótolhatjuk . Sőt, a klónozható távirányítók jellemzően több különböző kapurendszert is tudnak kezelni egyszerre: a többgombos kiviteleknél minden gombot más-más kapuhoz lehet tanítani, akár eltérő márkákhoz is . Így egyetlen kulcstartóra felfűzött eszközzel elfér mondjuk a ház kapuja, a garázs, sőt a nyaraló bejárata is.
Klónozható távirányítók: Kényelem egy gombnyomásra
A klónozható/univerzális távirányítók az utóbbi években forradalmasították a piacot . Segítségükkel a felhasználó egyetlen eszközzel több kaput vezérelhet, miközben megőrzi a kompatibilitást szinte minden gyártó rendszerével . Erre utal az egyik népszerű típus neve is: Why EVO, azaz “miért (ne lenne) evolúció” – ez a távirányító valóban az evolúciót képviseli, hiszen a piacon fellelhető kapunyitók nagy részével megtanítható. A Why EVO és társai képesek megtanulni a legtöbb fix kódos és ugrókódos távirányító jelét. A tanítás folyamata általában néhány gombnyomásból áll, nem igényel szaktudást – a gyártók részletes használati útmutatóval segítik ezt . A SioDoor kínálatában több színben is kapható Why EVO Noa távirányítók például 4 gombos kivitelűek, így akár 4 különböző kaput is vezérelhetünk velük. Jelentős előnyük a remek hatótávolság – sok univerzális távirányító kimagasló hatótávval rendelkezik, ami tovább növelhető külső antennával .
Egy népszerű klónozható távirányító, a Why EVO Noa (fekete kivitelben). Az ilyen univerzális távnyitók több kapuvezérléssel is megtaníthatók, egyszerűen programozhatók és ideálisak csereként is .
Fontos kiemelni, hogy bár a klónozható távirányítók nagy szabadságot adnak, vannak korlátok: bizonyos nagyon fejlett (pl. AES titkosítású) rendszerek vagy gyártói sajátosságok nem másolhatók. A legtöbb általános kapunyitó (433/868 MHz fix vagy ugrókód) viszont gond nélkül megoldható egy jó univerzálissal. Ilyen esetben is fennállhat, hogy a párosításhoz szükség van a kapu vevőjén való tanításra – pl. ugrókód klónozásánál gyakori, hogy a kapumotor “memóriájába” az új távirányítót be kell tanítani akkor is, ha egy univerzális eszközre másoltuk rá a jelet. Mindig kövessük a termék leírását. A SioDoor-nál vásárolt univerzális távirányítókhoz részletes magyar nyelvű útmutatót adunk, és szakértő kollégáink segítenek, ha a programozás során elakadna (telefonon és e-mailben egyaránt rendelkezésre állunk) .
Összességében, ha Ön több kaput szeretne egy távirányítóval vezérelni, vagy gyorsan pótolna egy elveszett nyitót, akkor a klónozható távirányítók nyújtják a legrugalmasabb és leggazdaságosabb megoldást. Nézzük most konkrétan, mely márkák és típusok számítanak ma népszerűnek, és mit ajánlunk a SioDoor webshop tapasztalatai alapján.
Népszerű távirányító típusok – Márkák és ajánlások
A kaputechnika piacán számos gyártó kínál távirányítókat. Vannak gyári (eredeti) távirányítók, amelyeket kifejezetten egy adott márka motorjaihoz terveztek, és vannak utángyártott/univerzális távirányítók, amelyek több rendszerrel is működhetnek. Az alábbiakban sorra vesszük a legkeresettebb megoldásokat.
• Ditec / Entrematic ZEN távirányítók: A Ditec (újabb nevén Entrematic) az olasz kaputechnika egyik vezető márkája. ZEN névre hallgató távirányító-sorozatuk a modern trendek csúcsát képviseli. Kapható 2 gombos és 4 gombos változatban, valamint több vidám színben is elérhető (fekete, fehér, piros, zöld, kék, sárga, stb.), ami egyedi megjelenést kölcsönöz nekik . A ZEN távirányítók különlegessége a sokoldalú kompatibilitás: minden egyes ZEN távirányító többféle protokollt ismer, így beállítható fix kódúként vagy ugrókódúként, sőt a megfelelő eszközökkel (ZENPAD programozó) akár AES128 bites titkosítású módra is konfigurálható . Gyakorlatilag garantáltan kompatibilisek a régebbi Ditec vevőkkel is – a ZEN széria úgy lett megtervezve, hogy visszafelé működjön a korábbi BIX típusú vevőegységekkel és távirányítókkal . Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy a régi Ditec rendszerek (pl. DIP kapcsolós GOL vagy BIX sorozat) kiválthatók az új ZEN távirányítókkal is, megfelelő beállítás mellett . Például a 4 gombos ZEN4C modell fixkódos üzemmódban kompatibilis a régi GOL4C távirányítóval , míg a ZEN4 (C jelzés nélkül) ugrókódos módban használható az újabb ugrókódos Ditec motorokkal . A Ditec Zen távirányítók a SioDoor webáruház kedvencei közé tartoznak: megbízhatóak, strapabírók és technikailag fejlettek. Ha Ön Ditec kapumotorral rendelkezik, ajánlott a ZEN2 vagy ZEN4 modelleket választani csereként vagy bővítéshez, mert ezzel biztosítja a hosszú távú kompatibilitást és a magas biztonsági szintet.
• BIX, a régebbi Ditec rendszer: Sok felhasználó még ma is használja a régi Ditec BIX távirányítókat és vevőket. A BIX név a Ditec korábbi rádiós rendszerét takarja – ide tartoztak például a BIXLS és BIXLG jelű távirányítók, valamint a BIXLR vevőegységek. Ezek a ’90-es, 2000-es években elterjedt eszközök jellemzően fix kódosak vagy korai ugrókódosak voltak. Ha az Ön kapuja ilyen rendszerrel működik, és új távirányítót szeretne, két lehetőség van: vagy beszerez egy utángyártott távirányítót, ami kifejezetten BIX kompatibilis (pl. bizonyos klónozható távirányítók beállíthatók Ditec BIX kódra), vagy frissít Ditec ZEN-re. Ahogy fent említettük, a ZEN távirányítók kompatibilisek a BIX vevőkkel, tehát általában érdemes inkább már az új generációt választani, hogy a jövőben is könnyebb legyen utánpótlást találni. A SioDoor kínálatában megtalálható például egy ZEN2 távirányító, ami kiválthatja a régi kétgombos BIX távirányítókat – így nem kell lecserélni a teljes rendszert, elég a távirányítókat modernizálni.
• Nice távirányítók (Flo, FloR, ON): Az olasz Nice cég kapunyitói Magyarországon is rendkívül népszerűek. Klasszikus modelljük a kék színű, két vagy négy gombos Flo sorozat, amely fixkódos DIP kapcsolós volt. Ezt váltotta a szintén kék, de már ugrókódos FloR széria (a “R” jelzi a rolling code-t). A Nice távirányítók könnyűek, kis méretűek, és megbízhatóan működnek. Ha Önnek Nice rendszere van, érdemes az eredeti távirányítót választani, mivel a Nice saját ugrókód protokollja (OMNI) csak az ő eszközeivel kompatibilis. A SioDoor-nál kapható például a Nice FLO2R-E és FLO4R-E (2 ill. 4 gombos) távirányító , amelyek a legtöbb Nice kapuval működnek. Az újabb Nice motorokhoz pedig már az Era One sorozat tartozik (ON2E, ON4E), melyek szintén elérhetők nálunk . A Nice távirányítók előnye a HomeLink kompatibilitás is – sok autó gyári beépített rendszere megtanítható a Nice jelekre, így akár az autó tetőkonzoljáról is nyithatja a kaput. Ha Ön Nice kaput használ, a gyári távirányító beszerzését javasoljuk a maximális kompatibilitás miatt.
• Came távirányítók (TOP, Twin): A CAME szintén egy jól ismert olasz márka. Legelterjedtebb távirányítói a TOP sorozat tagjai – pl. a CAME TOP-432 (fixkódos, DIP kapcsolós, kék vagy szürke házban), illetve ennek újabb változatai, a TOP-432EV/EE stb. (új design, de még mindig fixkódos DIP) . CAME-nél is átálltak később ugrókódra: megjelent a CAME Twin és a legfrissebb CAME ATOMO sorozat, illetve a CAME TAM. Ezek közül a TOP és ATOMO családok a leggyakoribbak nálunk. A SioDoor webshopban tartunk eredeti CAME távirányítókat, pl. a Came TOP432EE kétgombos és a TOPD4RBS négygombos modellt is . A CAME távirányítók híresek a hosszú élettartamukról – sok 10+ éves CAME távkapcsoló még ma is működik. Ha cserére van szükség, a gyári CAME termékek mellett elérhetőek utángyártott megoldások is (pl. Nice vagy univerzális vevővel kombinálva), de általában a CAME rendszerekhez is a gyári kulcstartó adók használata a legegyszerűbb.
• SioTech és univerzális megoldások: Számos esetben a felhasználók részéről igény merül fel olcsóbb, utángyártott távirányítókra az eredetiek helyett. A SioDoor ezért saját márkás, illetve forgalmazású univerzális eszközöket is kínál, amelyeket mi gyűjtőnéven SioTech megoldásoknak nevezünk. Ide tartozik például a Master ZEN és Master Slip távirányítónk, amelyek kifejezetten többféle kapumárkával kompatibilisek. A Master ZEN egy 4 gombos univerzális távirányító, amely számos gyártó kódját ismeri – gyárilag a Garden Gate motorokhoz tartozó távirányító, de könnyen programozható más rendszerekhez is . Kompakt, ergonomikus kialakítása van és ideális csere-távirányítóként is . Hasonlóan, a Force és RollKit márkájú távirányítók is megtalálhatók nálunk, amelyek a leggyakoribb fix és ugrókódos rendszerekhez beállíthatók. Ezek az eszközök árban kedvezőbbek lehetnek a gyári termékeknél, miközben megbízható működést nyújtanak – a legtöbb utángyártott távirányítóról elmondható, hogy legalább olyan jó, sokszor masszívabb kivitelű, mint az eredeti (fém erősítésű ház, strapabíró gombok), így hosszú távon is jó befektetés . Ha Önnek több különböző márkájú kapuja van, vagy egyszerűen szeretne egy tartalék távirányítót, amit bármelyik kapujához be tud állítani, akkor érdemes szétnézni az univerzális kínálatban. Kollégáink szívesen segítenek kiválasztani a megfelelőt – pl. egy Why EVO vagy egy Multi Multi távirányító lehet az ideális az Ön igényeire szabva.
• Egyéb népszerű márkák: A teljesség igénye nélkül érdemes megemlíteni még néhány gyakori nevet. A Sommer német kapumotorok távirányítói (például a Sommer Pearl) 868 MHz-es ugrókódot használnak, és különlegességük, hogy létezik belőlük visszajelzős változat is (Pearl Vibe), ami rezgéssel vagy LED-del jelzi, ha a kapu parancsot végrehajtott. A Sommer termékekhez is kaphatóak utángyártott távkapcsolók, de nálunk az eredeti Pearl modellek is elérhetőek. A Hormann kapuk BlueMax vagy új BiSecur távirányítói szintén sok helyen megtalálhatók – ezek saját titkosított protokollal bírnak, így kizárólag a Hormann saját távirányítói működnek (ezen a területen nem is erőltetjük univerzális eszköz ajánlását a biztonsági egyediítés miatt). Ha Önnek speciális márkája van (pl. Beninca, BFT, Proteco, Roger, stb.), akkor is van megoldás: vagy gyári távadót tudunk rendelni, vagy egy külső vevő segítségével átállhat egy gyakoribb rendszerre. A SioDoor webáruházban a Termék szűrő szerint is böngészhet: könnyen ki tudja választani a gyártót (pl. Came, Ditec, Nice, Sommer, stb.) és megjelennek a kompatibilis távirányítók .
Gyakori kérdések: kompatibilitás, tanítás, csere
1. “Honnan tudom, hogy az új távirányító kompatibilis lesz a kapummal?”
– A legfontosabb a frekvencia és a kódolás egyezése. Nézze meg a régi távirányítóján (vagy a kapu vezérlésén) feltüntetett adatokat: pl. 433 MHz fix kód, vagy 868 MHz Hopping Code stb. Az új távirányító specifikációiban ezt keresse. Ha megegyeznek, jó esély van a kompatibilitásra. Ugrókódos rendszereknél általában azonos márkán belül kell maradni (pl. Nice-hez Nice, Ditec-hez Ditec), mert minden gyártó saját algoritmust használ. Kivétel, ha univerzális megoldást választ, ami kifejezetten jelzi, hogy támogatja az adott márkát. Például a Why EVO távirányító terméklapján hosszú lista található a kompatibilis rendszerekről – érdemes ezt átnézni vásárlás előtt. Ha bizonytalan, kérje szakember tanácsát, nehogy rossz típust rendeljen. (SioDoor ügyfélszolgálat szívesen segít a beazonosításban.)
2. “Hogyan tanítsam fel az új távirányítót a kapumozgatóra?”
– Ez a rendszertől függ. Fixkódos rendszereknél (DIP kapcsolós) általában nem a motorra tanítjuk, hanem a távirányítót kell beállítani: nyissa ki a távirányító házát, állítsa a DIP kapcsolókat ugyanolyan mintázatba, mint a régi távirányítójában vagy a vevőn lévőben, és már működik is . Ugrókódos rendszereknél a leggyakoribb módszer a kapumotor vevőjén lévő “tanuló gomb” (Learn) használata: nyomja meg a vevőn a gombot (ilyenkor annak LED-je villog), majd nyomja meg az új távirányító kívánt gombját – ha a LED visszajelzett (pl. kialszik vagy máshogyan villog), a tanítás sikeres, és az új távkapcsoló vezérli a kaput. Néhány rendszernél – pl. Hörmann BiSecur, vagy biztonsági okból sok társasházi kapunál – előfordulhat, hogy csak meglévő, már felprogramozott távirányítóval lehet újat tanítani (távadó-ról távadóra). Ebben az esetben a régi távirányító gombjait kell egy bizonyos sorrendben nyomva tartani az újjal együtt, hogy átmásolja a kódot. Mindig olvassa el a kapu/motor használati utasítását, abban benne van a pontos eljárás. Klónozható távirányítók esetén a tanítás többnyire úgy zajlik, hogy az új (klón) távirányítót mellétartjuk a működő régihez, és egy speciális gombkombinációval átveheti annak kódját – ezt az univerzális távkapcsoló leírása részletezi. Ne feledje: ugrókódos klónál hiába másolja át a jelet, a kapu vezérlőjéhez is hozzá kell adni az új távirányítót (mert az ugrókód szinkronizációja végett a vevő memóriájába is regisztrálni kell). Ha elakad, nyugodtan forduljon hozzánk segítségért, segítünk a programozás lépéseiben.
3. “Lehet-e cserélni a régi távirányítómat újabb típusra, ha a gyártó már nem gyárt olyat?”
– Igen, a legtöbb esetben van megoldás a régi típusú távirányítók kiváltására. Sokszor a gyártók maguk kínálnak új modellt, ami kompatibilis a korábbival (pl. Ditec ZEN a GOL/BIX helyett, Nice ON sorozat a régi Flo helyett, stb. ahogy fent írtuk). Ha a gyártó nem gondoskodott ilyenről, akkor jönnek képbe a univerzális távirányítók. Ahogy egy szakértő fogalmazott: “Nem kell megijedni, mivel vannak olyan univerzális távirányítóink, amik képesek kiváltani a régebbi társaikat” . Tehát szinte mindig lehet találni valamit, ami a régi kapuvezérléssel megtanítható. Végső esetben (ha pl. a régi rendszer nagyon elavult és semmilyen mai távirányító nem támogatja) egy külső vevő beiktatásával teljesen új fejezetet nyithat: ilyenkor a régi vevőt mellőzve az új vevő + új távirányítók páros átveszi az irányítást. Ez olyan, mintha “agyat cserélnénk” a rádiós vezérlésben, a kapumotor maradhat a régi. Összefoglalva, sosem kell lemondani a távirányítós kapunyitás kényelméről csak azért, mert a gyári távkapcsoló kifutott modell! Mindig van alternatíva – kérdés esetén keressen minket bizalommal, segítünk megtalálni a megfelelőt.
4. “Mit tegyek, ha gyenge a távirányítóm hatótávolsága vagy néha nem nyit elsőre?”
– A rádiófrekvenciás jeleknél előfordulhatnak zavarok vagy jelerősség-problémák. Pár tipp a javításra: Először is ellenőrizze az elem állapotát a távirányítóban – a lemerülőben lévő elem tipikusan hatótáv-csökkenést okoz. Ha az elem csere után is gyenge a jel, nézze meg, nincs-e valami fém tárgy vagy szerelvény a kapuvezérlő vevőantennája körül, ami árnyékol. A külső antenna használata drasztikusan növelheti a hatótávot: egy jól elhelyezett antenna akár 50-100 méterre is növeli a működési távolságot . A SioDoor kínál 433 MHz-es és 868 MHz-es antennákat is, melyek univerzálisan rákapcsolhatók a legtöbb vevőre (ha van antennabemenet). Ezek nem drága kiegészítők, de sok bosszúságtól megkímélhetik. Szintén érdemes figyelni az interferenciára: ha sok a hasonló frekvencián működő eszköz (pl. riasztók, autó távirányítók, wifi router a közelben – bár az más sáv, de elvben zavarhat –, vagy ipari környezetben gépek), akkor próbálja a vevőantennát más pozícióba helyezni, távolabb a zavaró forrásoktól . Végső soron, ha egy frekvencia nagyon terhelt, szóba jöhet a rendszer áthangolása másik frekvenciára – pl. 433 MHz-ről 868 MHz-re cserélni távirányítót és vevőt – mert az új sávon lehet, hogy tisztább a tér.
5. “Mire figyeljek a biztonság érdekében a távirányítók kapcsán?”
– Néhány jó tanács: Lehetőleg ugrókódos rendszert használjon, különösen ha értékes ingatlan vagy gyakran használt bejárat védi – az ugrókód sokkal biztonságosabb a fix kódnál, utóbbit könnyebb lehet “lekoppintani” . Ha még régi fixkódos kapuja van, érdemes lehet egy modernizálást fontolóra venni (új vevő és távirányítók ugrókódos technológiával). Mindig tartsa biztonságos helyen a távirányítóit: ne hagyja az autóban szem előtt, mert a tolvajok számára a kapunyitó megszerzése is célpont lehet. Ha egy távirányító elveszik vagy ellopják, törölje annak kódját a vevőből, és tanítsa újra a megmaradókat – így az illetéktelen nem fog tudni bejutni a régi távirányítóval. Több modern vezérlésben van lehetőség egyenkénti törlésre, vagy legalább az összes távirányító törlésére és újratanítására, ezt érdemes megtenni elvesztés esetén. A gyermekek elől is tanácsos elzárni a kapunyitó távirányítót, hogy ne játsszanak vele – a véletlen nyitás-becsukás balesetveszélyes lehet. Végül, válasszon megbízható forrásból származó távirányítót: a nagyon olcsó, ismeretlen eredetű utánzatokban nem mindig lehet megbízni, előfordulhat gyengébb minőség vagy rövidebb élettartam. A SioDoor-nál forgalmazott utángyártott távirányítók mind bevált, tesztelt darabok, amikre garanciát vállalunk.
Összegzés
A kaputechnikai távirányítók világa elsőre bonyolultnak tűnhet a sok kifejezés (fixkód, ugrókód, frekvencia, protokoll, stb.) miatt. Reméljük, hogy ez a cikk segített tisztábban látni a különbségeket és lehetőségeket. Lényeges pontok: mindig figyeljen a kompatibilitásra (frekvencia & kódolás), döntse el, hogy ragaszkodik-e a gyári távirányítóhoz vagy nyit az univerzális megoldások felé, és ne feledje a kiegészítőket (külső vevő, antenna) sem, ha szükséges. Az otthoni felhasználók számára is elérhető ma már a professzionális szintű technológia, ugyanakkor a szakemberek is találnak testreszabható eszközöket egy-egy egyedi igényre.
Ha bizonytalan, kérdezzen bátran – a SioDoor csapatánál nap mint nap foglalkozunk kaputechnikai kérdésekkel, és szívesen nyújtunk tanácsot a megfelelő távirányító kiválasztásában. Webshopunkban szűrők, leírások, vélemények segítik a tájékozódást, személyesen pedig telefonon vagy emailben is állunk rendelkezésére. Legyen szó egy új távirányító beszerzéséről, egy teljes szett cseréjéről vagy csak egy plusz darab utánrendeléséről a családnak, nálunk gyorsan és kedvező áron beszerezheti, amire szüksége van.
Végül pedig ne feledje: a megfelelő távirányítóval a kapunyitás valóban gyerekjáték – egy kis eszköz, ami nap mint nap megkönnyíti az életét. Válasszon okosan, és élvezze az automatizált kapu nyújtotta kényelmet és biztonságot!
Források:
• SioDoor szakmai cikk: Kaputechnikai távirányítók és kiegészítők: Minden, amit tudni érdemes
• SioDoor termékleírások és kategória-információk (Távirányítók, Why EVO, Master ZEN stb.)
• KapuTávirányító-Másolás blog – Gyakori kérdések a kapu távirányító másolásról (Horacsik Attila, 2014)
• KapuZárás.hu – Nice FLO leírás és DIP kapcsolós programozás videó
• Ditec Automations – Ditec ZEN transmitters műszaki adatok
• Szemléltető ábrák: Why EVO Noa távirányító, Jujiang univerzális vevő (SioDoor termékfotók)